Şadi Asfuroğlu Hakkında

Dt. Şadi Asfuroğlu (Üfleme Antik Cam ve Rölyef Cam Üreticisi)

1962 yılında Antakya’da doğan Şadi Asfuroğlu 1979 da Antakya Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Fakültesine kaydolmuş. Orada iyi bir talebe iken, ayrılıp Diş Hekimi olmaya karar vermiş.

1987 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliğini bitirip Antakya’da muayenehane açarak serbest diş hekimi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

1990 lı yıllarda TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği “Kültürel Hediyelik Eşya” tasarım yarışmalarının oluşturduğu motivasyonla cam üretme ihtiyacı hissetmiş ve Kültür Bakanlığı folklor araştırmacılarından, kostüm kreatörü ve sanatçı koçu Sayın Mine Erbek Gökbuget tarafından, Topin Anadolu El Sanatları Merkezi kurucusu, ünlü cam sanatçısı Sayın Sami Sefer Coşkun ile tanıştırılır. Sami Hocanın el vermesi ile , Antik Cam Evi ve Antakya Camları Müzesini kurar Antakya Turizm Rotu içinde gezilmesi gereken tarihi mekanlar içinde dördüncü sırada tavsiye edilen 150 yıllık büyük dede mirası Avlulu ev Antakya’nın sayılı tüccarlarından birisi büyük dedemiz ,Ahmet Habip Efendi tarafından yaptırılmıştır.

Evin yaptırılma hikayesi ilginç ,Büyük dedemizin ilk eşi hastalanıp ölüyor. Doğaldır ki çocuklarıyla baş başa kalan Ahmet Dede yeni eş seçiyor ve bizim Büyük ninemiz olan Itır Ninemize evlenme teklif ediyor. Itır Nine çok güzel ve Ahmet Dedeye göre çok daha genç bir kız imiş… Ve evlilik için en önemli koşulunu söylüyor….”Ben seninle evleneceksem bana çok güzel, ihtişamlı bir konak yaptırman lazım. Ve Ahmet Dede O güzel kızın istediği evi yaptırabilmek için O zamanlar bir Osmanlı şehri olan Halep ten getirttiği, maharetli taş ve ahşap ustalarına, büyük paralar ödeyerek ince ince işlenmiş ahşap ve taş karışımı bu güzel konağı yaptırıyor. 

Anneannemin ,annemin, dayılarımın, teyzelerimin doğup büyüdüğü bu evi, Selva Kirkizoğlu teyzemden satın alarak 2009 yılında Antakya Camları Müzesi ve Antik görünümlü cam objelerin tasarlandığı Antik Cam Evi markasının atölyesi olarak düzenledik.